הבלוג של בוסטר מונסטר

בוסטר מונסטר / שיפור מהירות / האצת אתר הוורדפרס שלכם באמצעות שילוב בין CDN והטמנה: מספר טיפים

האצת אתר הוורדפרס שלכם באמצעות שילוב בין CDN והטמנה: מספר טיפים

נכתב על ידי
בקטגוריה שיפור מהירות

בשבועות האחרונות כתבנו כאן לא מעט על הטמנה (Caching) וכיצד היא משפיעה על מהירותם של אתרי וורדפרס. השבוע נמשיך לדבר על שיפור מהירות האתר, כאשר פוסט זה יעסוק בשילוב של CDN והטמנה, וייתן טיפים לעבודה אתם.

אבל רגע לפני שנתחיל, ניתן תזכורת קצרה על הטמנה, ונסביר מהו CDN.

על הטמנה ב-60 שניות

ב-Cache (זיכרון המטמון) מאוחסנים באופן זמני נתונים שבוצעה אליהם גישה בעבר, וזאת על מנת שיהיה ניתן לאחזר אותם במהירות בביקור הבא באתר. הטמנה מאפשרת לאתרים לעלות מהר יותר מאחר שהיא מקצרת את תהליך התקשורת בין הדפדפן של הגולש ובין השרת עליו מאוחסן האתר. מן הצד השני, היא מפחיתה את העומס על השרת של האתר וגם את השימוש שלו ברוחב פס. ולכן, נהוג להמליץ לבעלי אתרי וורדפרס להשתמש בתוסף הטמנה (caching plugin). הסבר מעמיק יותר ניתן לקרוא בפוסט שלנו על הטמנה מלפני חודשיים, ואפשר גם לצפות בסרטון הבא:

מה זה CDN?

CDN, או Content Delivery Network (ובעברית, רשת הגשת תוכן חיצונית), היא רשת של שרתי proxy המפוזרת על פני הגלובוס בחוות שרתים (data centers) רבות. המטרה של רשת ה-CDN היא לספק למשתמשי הקצה תוכן באיכות גבוהה ועם ביצועים גבוהים. רוב רשת האינטרנט מתבססת על רשתות CDN: קבצים ותוכנות להורדה, אתרי לייב סטרימינג, רשתות חברתיות ועוד.

מערכות CDN תורמות רבות לשיפור הזמינות הגלובלית של תכנים וכן לצמצום רוחב הפס הנדרש עבורם, אך דבר נוסף שהן עושות מצוין הוא קיצור ההשהיה (latency) בתהליך בו השרת המארח מקבל, מעבד ושולח חזרה את הנתונים הנדרשים בכל בקשה להעלאת עמוד ברשת שמגיעה מהגולשים. ההשהיה תלויה במרחק של הגולש מהשרת וכן במספר ובמורכבות הנתונים בעמוד (תמונות, קבצים שונים ועוד).

איך זה מתבצע? בנקודות השונות של רשת ה-CDN יש העתקים של המידע מהאתר וכך הדרך מהגולש אל השרת מתקצרת, והמידע מגיע אליו מהר יותר. אם נניח שגולש מישראל גולש באתר שהמידע בו מאוחסן בארצות הברית, הרי שבמצב רגיל, כל בקשה ששולח הגולש לעמוד היתה צריכה להגיע מישראל לארה”ב, ואז בחזרה לישראל – כברת דרך ארוכה למדי. ה-CDN עוזר לדרך הזאת להתקצר באמצעות ביזור המידע והפחתת העומס מהשרת המרכזי.

נציין, כי אנחנו ממליצים על שימוש בשרות CDN חינמי של חברת CloudFlare. אנחנו נניח בהמשך הפוסט שאתם משתמשים ב-CDN זה ובמידה שלא – שתמצאו את הפונקציה המקבילה בשרות שבחרתם.

הסרטון הזה מסכם את ההסבר שלעיל בצורה טובה:

עד כאן, נשמע מוכר, לא? גם הטמנה וגם CDN תורמים להאצת האתר, כל אחד בדרכו. ולכן, לא מפתיע ששילוב בין השניים נותן תוצאה טובה עוד יותר. הבעיה היא, שלא כולם מצליחים לעבוד אתם ביחד – ולכן החלטנו לספק לכם כמה טיפים בנושא.

טיפים לעבודה תחת CDN והטמנה

את הטיפים לעבודה עם השילוב של CDN והטמנה נחלק לשלושה מצבים: עבודה שגרתית באתר, עבודה בהיקף בינוני ועבודה בהיקף מסיבי.

בעבודה שגרתית, כל הוספה של תוכן לאתר כדוגמת תמונה או פוסט חדש היא פעולה לוגית פשוטה שה-CDN והפלאגין של ההטמנה יוכלו להתמודד עמה. הם יעדכנו את התוכן באופן אוטומטי והתוכן יופיע באתר בצורתו המקורית.

אם בכל זאת אינכם רואים את התוכן החדש, נסו למחוק את זיכרון המטמון ברמת הפלאגין, באמצעות ניקיון זיכרון המטמון שלו. כך למשל זה נראה בתפריט של WP Rocket, אם אתם עובדים אתו במקרה:

נקה זכרון מטמון

 

 

 

 

אם ניקוי זיכרון המטמון ברמת הפלאגין לא עובד, יש לנסות לנקות את הקובץ הספציפי ברמת ה-CDN ב-CloudFlare, על פי השלבים הבאים:

caching

 

 

image

image (1)

מומלץ לעשות ניקוי (purge) רק של הקובץ הספציפי עליו אתם עובדים.

בעבודה בינונית באתר (שינוי בהגדרות של תפריטים, ווידג’טים או פרמטרים של התבנית [theme] של האתר), במידה שיש בעיה – מומלץ להתחיל קודם כל בלמחוק את זכרון המטמון ברמת הדפדפן.

אם אינכם בטוחים כיצד לעשות זאת, תוכלו להיעזר בסרטון הבא:

אם זה לא עובד, יש למחוק את זיכרון המטמון ברמת האתר באמצעות הפלאגין; ואם גם זה לא עובד, יש למחוק את זיכרון המטמון ברמת ה-CDN.

בעבודה מסיבית יותר באתר (התקנה של פלאגין חדש, שינוי קבצי מקור ברמת התבנית), מבצעים טיפול רק אם יש בעיות, כלומר רק אם אחד מן השינויים שביצעתם באתר לא עובד.

מתחילים במחיקה הולכת וגדלה של זיכרון המטמון כפי שפורט לעיל: מחיקה בדפדפן, בדיקה, מחיקה ברמת האתר, בדיקה, מחיקה ב-CDN, בדיקה.

אם כל השלבים האלה לא עבדו, יש לבטל זמנית את ההטמנה באתר, וזאת באמצעות כיבוי של הפלאגין:

unnamed

ואז עצירת ה-CDN באופן הבא. ראשית, יש ללחוץ על כפתור ה-Advanced:

CDN

 

 

 

 

 

 

ואז יש ללחוץ על כפתור ה-Pause:

Pause

 

ובסוף תקופת הפיתוח, אל תשכחו להחזיר את ה-CDN ולמחוק את זיכרון המטמון שלו.

סיכום

עבודה יעילה עם ההטמנה וה-CDN באתר שלכם תעזור לגולשים שלכם להעלות את האתר במהירות וללא סיבוכים מיותרים. מכירים טיפים נוספים שקשורים לעבודה עם CDN והטמנה באתר וורדפרס? שתפו אותם איתנו בתגובות!

בוסטר מונסטר
בוסטר מונסטר
אני מפלצת חמודה שניזונה משומן של אתרי אינטרנט איטיים. רוב הזמן די עסוקה, אבל אחראית ומסורה. מתחייבת לשפר את זמן העליה של האתר שלך בתוך שבוע ימים. זה אומר שבשעה שאהיה עסוקה בלשפר את האתר הבא שלי, הלקוחות שלך כבר יקבלו חוויה מהירה וכיפית באתר שלך.
Recommended Posts
שנקבע דייט?

בוסטר מונסטר תשמח מאד להיפגש ולהכיר אותך :)

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

לשיתוף הפוסט לחצו כאן
rocket-630461_1920
תודה רבה על השיתוף ! לייק קטן לעמוד שלנו, ותשארו בעניינים על כל מה שחדש כאן :

שתפו את הפוסט עם חברים


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/boostermonster.co.il/public_html/wp-content/themes/Jupiter-child/footer.php on line 452